IDNLearn.com: Where your questions meet expert advice and community insights. Ask your questions and receive detailed and reliable answers from our experienced and knowledgeable community members.
Sagot :
Answer:
0.08 kg
Step by step explanation:
Cost of 1 kg onion => Rs 1614
Onions bought for Rs 1 => 1/1614
Onions bought for Rs 130 =>
1/1614×130 = 0.08 kg
Hope it helps!
If 1kg of onion costs Rs 1614. 0.08 kg of onion can be bought for Rs 130.
What is the unitary method?
The unitary method is a method for solving a problem by the first value of a single unit and then finding the value by multiplying the single value.
If 1kg of onion costs Rs 1614
We can write as
Cost of 1 kg onion = Rs 1614
Onions bought for Rs 1 = 1 / 1614
Onions bought for Rs 130 = 1/1614 × 130
= 0.08 kg
Therefore, we can buy 0.08 kg of onion.
Learn more about the unitary method;
https://brainly.com/question/23423168
#SPJ2
Thank you for being part of this discussion. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. IDNLearn.com has the solutions you’re looking for. Thanks for visiting, and see you next time for more reliable information.