Get the information you need with the help of IDNLearn.com's expert community. Join our platform to receive prompt and accurate responses from experienced professionals in various fields.
Answer:
the equivalent unit cost is $13.26
Explanation:
The computation of the equivalent unit cost is shown below:
Calculation of Peach Equivalent-unit cost is
= Total Cost ÷ Units
= ($990,000 + $248,000) ÷ (84,000 units + (18,700 units × 50% completion)
= ($1,238,000) ÷ (93,350 units)
= $13.26 per unit
Hence, the equivalent unit cost is $13.26