Discover a wealth of knowledge and get your questions answered on IDNLearn.com. Our platform is designed to provide quick and accurate answers to any questions you may have.

if i buy 6 pencils for $5.64 how much do they cost per pencil

Sagot :

Answer:The answer is 0.94 cent each

Step-by-step explanation:

if you divide 5.64 into 6 it will give you the conclusion 0.94 for eache pencil.

The answer is “0.94” because $5.64 divided by 6 = 0.94