IDNLearn.com: Where your questions meet expert answers and community support. Get accurate and timely answers to your queries from our extensive network of experienced professionals.

You can buy a 49 pound bag of flour for nine dollars or you can buy a one pound bag for $.41 compare the per pound cost for the large and small bags

Sagot :

Answer:

49 pound bag=$.19 per pound

one pound = $.41 per pound

Step-by-step explanation:

49 pound bag for $9

$9/49=$0.1836 per pound

49 pound bag=$.19

one pound = $.41 per pound