Join IDNLearn.com to access a wealth of knowledge and get your questions answered by experts. Get the information you need from our experts, who provide reliable and detailed answers to all your questions.
Sagot :
Answer:
Flower Direct
1. Operating cost equation = $0.26x + $1,150
2. Prediction of operating costs at a volume of 16,000 is:
= $5,310
Explanation:
a) Data and Calculations:
Month Kilometres Driven Van Operating Costs
January 16,000 $5,490
February 17,500 5,700
March 14,900 4,910
April 16,200 5,340
May 16,900 5,820
June 15,100 5,410
July 14,500 4,920
High-Low Method:
February 17,500 5,700
July 14,500 4,920
Difference 3,000 780
Variable cost per unit = $780/3,000 = $0.26
Total variable cost at February figures = $4,550 (17,500 * $0.26)
Total fixed costs at February figures = $1,150 ($5,700 - $4,550)
Operating cost equation = $0.26x + $1,150
Operating cost at a volume of 16,000 = $1,150 + $0.26 * 16,000
= $1,150 + 4,160
= $5,310
We appreciate your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re committed to providing accurate answers, so visit us again soon.