Find solutions to your questions with the help of IDNLearn.com's expert community. Get thorough and trustworthy answers to your queries from our extensive network of knowledgeable professionals.

A certain type of nuts are on sale at 0.35 per pound.Tamara buys 0.2 pound of nuts.How much will the nuts cost?

Sagot :

[tex]cost=\ amount\ of\ nuts*cost\ per\ pound\\\\ cost=0.35*0.2=0.7\\\\ Nuts\ cost\ 0.7.[/tex]
We appreciate your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Accurate answers are just a click away at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more reliable solutions.