Get detailed and reliable answers to your questions with IDNLearn.com. Get timely and accurate answers to your questions from our dedicated community of experts who are here to help you.
Answer:
Cost of each pencil = $12.5
Cost of each eraser = $7.5
Step-by-step explanation:
Given:
Number of eraser bought = 3
Number of pencil bought = 2
Total amount paid = $47.50
Cost of one pencil and one eraser = $20
Find:
Each cost
Computation:
Let;
Cost of each eraser = e
Cost of each pencil = p
So,
e + p = 20
e = 20 - p .................................... eq1
3e + 2p = 47.50
3(20 - p) + 2p = 47.50
60 - 3p + 2p = 47.50
-p = -12.5
Cost of each pencil = $12.5
e = 20 - p
e = 20 - 12.5
e = 7.5
Cost of each eraser = $7.5