From beginner to expert, IDNLearn.com has answers for everyone. Find the answers you need quickly and accurately with help from our knowledgeable and experienced experts.

The relationship between the number of pounds (lb) of peanuts and the price
in dollars is shown in the graph. What is the unit price of peanuts?
A. 1 lb/$6
B. $6/1 lb
C. $1/6 lb
D. $12/2 lb


The Relationship Between The Number Of Pounds Lb Of Peanuts And The Price In Dollars Is Shown In The Graph What Is The Unit Price Of Peanuts A 1 Lb6 B 61 Lb C 1 class=

Sagot :

The answer to the question "What is the unit price of peanuts?" is option B: The unit price of the peanuts as shown on the graph $6/1lb

By carefully observing the graph:

The price of the peanuts is on the vertical axis of the graph

The weight(pounds) of the peanut is on the horizontal axis

From the graph:

The price of 1 pound of peanut is $6

The price of 2 pounds of peanut is $12

The price of 3 pounds of peanut is $18

The price of 4 pounds of peanut is $24

The price of 5 pounds of peanut is $30

Therefore, the unit price of the peanuts as shown on the graph $6/1lb

Learn more here: https://brainly.com/question/1639884

Answer: $6/1 lb

Step-by-step explanation:

A. 1 lb/$6

B. $6/1 lb

C. $1/6 lb

D. $12/2 lb

View image 141001911
We appreciate your presence here. Keep sharing knowledge and helping others find the answers they need. This community is the perfect place to learn together. Discover insightful answers at IDNLearn.com. We appreciate your visit and look forward to assisting you again.