Find expert answers and community support for all your questions on IDNLearn.com. Get prompt and accurate answers to your questions from our experts who are always ready to help.
Based on the information given, the loss for the perfectly competitive market will be $210.
From the information given, the average total cost of 70 units is $8. Therefore, the total cost will be:
= 70 × $8 = $560.
The revenue will be:
= Price × Quantity
= $5 × $70
= $350
Therefore, the loss will be;
= Total revenue - Total cost
= $350 - $560
= -$210
Therefore, the loss is $210.
Read related link on:
https://brainly.com/question/25367205