Join the growing community of curious minds on IDNLearn.com and get the answers you need. Discover prompt and accurate answers from our experts, ensuring you get the information you need quickly.

HELP HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP

HELP HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP class=

Sagot :

Answer:

  • Item from shelf A cost $5.41 and items from shelf B cost $4.89

Step-by-step explanation:

x represents an item form shelf A, y represents an item from shelf B.

The equations are:

  • 3x + 2y = 26
  • 2x + 5y = 32

Solve by elimination.

Multiply the first equation by 2 and the second one by 3, then subtract the first equation form the second:

  • 6x + 15y - 6x - 4y = 96 - 52
  • 9y = 44
  • y = 44/9 = 4.89 (rounded)

Find the value of x:

  • 3x + 2*4.89 = 26
  • 3x = 26 - 9.78
  • 3x = 16.22
  • x = 16.22/3
  • x = 5.41 (rounded)