Find expert answers and community support for all your questions on IDNLearn.com. Our community provides accurate and timely answers to help you understand and solve any issue.
a unit rate is basically the same as a unit cost like for example if you buy 10 dogs for 1000 dollars total then its 1000/10 and each dog is $100. since its 100 for each dog its 100/1 so the unit cost is $100
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. IDNLearn.com provides the best answers to your questions. Thank you for visiting, and come back soon for more helpful information.