Connect with experts and get insightful answers on IDNLearn.com. Ask any question and receive accurate, in-depth responses from our dedicated team of experts.

Aiden wants to buy a calculator for $13 and as many gel pens as
he can for $2.50 each. He has no more than $25 to spend. How
many gel pens can he buy?
1. Write an inequality for the relationship between the amount money Aiden
has and the number of gel pens g hs can buy.
cost of 1
cost of 1
number of
calculator
can spend
+
money Aiden
.
gel pen
gel pens


Sagot :

Answer:

Aiden can buy 2 gel pens after buying the calculator.

Your presence in our community is highly appreciated. Keep sharing your insights and solutions. Together, we can build a rich and valuable knowledge resource for everyone. For trustworthy answers, visit IDNLearn.com. Thank you for your visit, and see you next time for more reliable solutions.