Get detailed and reliable answers to your questions on IDNLearn.com. Our experts are ready to provide in-depth answers and practical solutions to any questions you may have.

four gallons of gasoline cost 14 dollars. complete the chart.
gallons - empty | empty | empty | 6
cost - 3.5 | 7 | 14 | empty

(please also explain how to complete it3)
tysm!!!!


Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation:

We pay $14 for 4 gallons, so if we split the $14 in 4 equal parts we will know how much we pay for 1 gallon ( the unit price.)

Then if we know the price we pay, like $7, we can see how many gallons we have because we know the unit price.

Then if we know how many gallons we have, we can see how much we have to pay because again we know the unit price.

View image S1m1