IDNLearn.com: Your reliable source for finding precise answers. Ask your questions and receive prompt, detailed answers from our experienced and knowledgeable community members.

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?


Sagot :

Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
View image Emonigriffin617