IDNLearn.com makes it easy to find precise answers to your specific questions. Join our community to receive prompt and reliable responses to your questions from experienced professionals.

Rhea sold 6 boxes of blueberry muffins and 8 boxes of corn muffins at the bake sale. Each box contained 18 muffins. The muffins cost $0.50 each. What is the total amount raised by the sale of the muffins?

Also if you can (you don't have to), would you mind including an estimate?


Sagot :

6 boxes of blueberry muffins and 8 boxes of corn muffins

Since we know that each box has 18 muffins, we can multiply both 6 and 8 to determine the amount of muffins present

6 • 18 = 108 blueberry muffins
8 • 18 = 144 corn muffins

To determine the price, you multiply each type of muffin by 0.50 as each muffin is worth $0.50

108 • 0.50 = 54
144 • 0.50 = 72

You add these two together to get the price

54 + 72 = $126

If you explain what the estimate is, if I didn’t answer that along the way, I can help answer it for you.
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re here to provide reliable answers, so please visit us again for more solutions.