Expand your knowledge base with the help of IDNLearn.com's extensive answer archive. Discover thorough and trustworthy answers from our community of knowledgeable professionals, tailored to meet your specific needs.
Sagot :
Mass is the multiplication product of moles and the molar mass. The mass of the lead chloride formed from 1.50 M potassium chloride is 10.42 gm.
What is molarity?
The molarity of the solution is the ratio of the moles to the volume of the solution.
The double displacement reaction is shown as,
[tex]\rm 2KCl + Pb(NO_{3})_{2} \rightarrow PbCl_{2} + 2KNO_{3}[/tex]
From the reaction, it can be said that the stoichiometry ratio of potassium chloride and lead chloride is 2:1.
Given,
Molarity of potassium chloride = 1.50 M
1 L of potassium chloride = 1.50 moles
So, 50.0 ml will have,
[tex]\dfrac{1.50 \times 50}{1000} = 0.075\;\rm moles[/tex]
Moles of lead chloride formed will be:
[tex]\begin{aligned} &= \dfrac{1}{2} \times \text{number of KCl moles reacted}\\\\&= \dfrac{0.075}{2}\\\\&= 0.0375\;\rm moles\end{aligned}[/tex]
Given,
Moles of lead chloride = 0.0375 moles
Molar mass of lead chloride = 278 g/mol
Mass of lead chloride is calculated as:
[tex]278 \times 0.0375 = 10.42 \;\rm gm[/tex]
Therefore, 10.42 gm of lead chloride is formed.
Learn more about mass here:
https://brainly.com/question/9581816
#SPJ4
We appreciate your contributions to this forum. Don't forget to check back for the latest answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. IDNLearn.com has the solutions to your questions. Thanks for stopping by, and come back for more insightful information.