IDNLearn.com connects you with a community of experts ready to answer your questions. Ask your questions and receive reliable, detailed answers from our dedicated community of experts.
Sagot :
To solve the given expression step-by-step, let's break it down and simplify it. The original expression is:
[tex]\[ 10x + 6 + 6 + 5 + 10 + 20 \times 30 \times 40 + 60 + 50 + 6 + 100x - 300 + 400 \times 500 + 60 \][/tex]
Let's start by simplifying the arithmetic operations.
1. Constants Multiplication:
- \( 20 \times 30 \times 40 \)
[tex]\[ 20 \times 30 = 600 \][/tex]
[tex]\[ 600 \times 40 = 24000 \][/tex]
- \( 400 \times 500 \)
[tex]\[ 400 \times 500 = 200000 \][/tex]
Now rewrite the expression replacing these products:
[tex]\[ 10x + 6 + 6 + 5 + 10 + 24000 + 60 + 50 + 6 + 100x - 300 + 200000 + 60 \][/tex]
2. Combine Like Terms:
Combine the terms involving \(x\):
[tex]\[ 10x + 100x = 110x \][/tex]
Now, combine the constants:
[tex]\[ 6 + 6 + 5 + 10 + 24000 + 60 + 50 + 6 - 300 + 200000 + 60 \][/tex]
Adding these step-by-step:
[tex]\[ 6 + 6 = 12 \][/tex]
[tex]\[ 12 + 5 = 17 \][/tex]
[tex]\[ 17 + 10 = 27 \][/tex]
[tex]\[ 27 + 24000 = 24027 \][/tex]
[tex]\[ 24027 + 60 = 24087 \][/tex]
[tex]\[ 24087 + 50 = 24137 \][/tex]
[tex]\[ 24137 + 6 = 24143 \][/tex]
[tex]\[ 24143 - 300 = 23843 \][/tex]
[tex]\[ 23843 + 200000 = 223843 \][/tex]
[tex]\[ 223843 + 60 = 223903 \][/tex]
So, the simplified expression is:
[tex]\[ 110x + 223903 \][/tex]
Thus, the final simplified form of the given expression is:
[tex]\[ 110x + 223903 \][/tex]
[tex]\[ 10x + 6 + 6 + 5 + 10 + 20 \times 30 \times 40 + 60 + 50 + 6 + 100x - 300 + 400 \times 500 + 60 \][/tex]
Let's start by simplifying the arithmetic operations.
1. Constants Multiplication:
- \( 20 \times 30 \times 40 \)
[tex]\[ 20 \times 30 = 600 \][/tex]
[tex]\[ 600 \times 40 = 24000 \][/tex]
- \( 400 \times 500 \)
[tex]\[ 400 \times 500 = 200000 \][/tex]
Now rewrite the expression replacing these products:
[tex]\[ 10x + 6 + 6 + 5 + 10 + 24000 + 60 + 50 + 6 + 100x - 300 + 200000 + 60 \][/tex]
2. Combine Like Terms:
Combine the terms involving \(x\):
[tex]\[ 10x + 100x = 110x \][/tex]
Now, combine the constants:
[tex]\[ 6 + 6 + 5 + 10 + 24000 + 60 + 50 + 6 - 300 + 200000 + 60 \][/tex]
Adding these step-by-step:
[tex]\[ 6 + 6 = 12 \][/tex]
[tex]\[ 12 + 5 = 17 \][/tex]
[tex]\[ 17 + 10 = 27 \][/tex]
[tex]\[ 27 + 24000 = 24027 \][/tex]
[tex]\[ 24027 + 60 = 24087 \][/tex]
[tex]\[ 24087 + 50 = 24137 \][/tex]
[tex]\[ 24137 + 6 = 24143 \][/tex]
[tex]\[ 24143 - 300 = 23843 \][/tex]
[tex]\[ 23843 + 200000 = 223843 \][/tex]
[tex]\[ 223843 + 60 = 223903 \][/tex]
So, the simplified expression is:
[tex]\[ 110x + 223903 \][/tex]
Thus, the final simplified form of the given expression is:
[tex]\[ 110x + 223903 \][/tex]
Thank you for joining our conversation. Don't hesitate to return anytime to find answers to your questions. Let's continue sharing knowledge and experiences! IDNLearn.com is your reliable source for accurate answers. Thank you for visiting, and we hope to assist you again.