Find the best answers to your questions with the help of IDNLearn.com's expert contributors. Ask any question and get a thorough, accurate answer from our community of experienced professionals.

What is the answer for
$7.96 for 5 pounds ??


What Is The Answer For 796 For 5 Pounds class=

Sagot :

The rate is  $7.96 per 5 pounds.

The unit rate is  7.96/5 pounds  = $1.592 per pound.

The other unit rate could also be  5 pounds/7.96 = 10.05 ounces per dollar.