Find the best solutions to your problems with the help of IDNLearn.com's expert users. Discover trustworthy solutions to your questions quickly and accurately with help from our dedicated community of experts.
Sagot :
Answer:
T = a(c) + p(c) + b(c)
T = $24
Step-by-step explanation:
This equation would represent the total amount of money Alex spent. By using this equation and plugging in the individual cost of each item and how many of each item he bought, we can calculate the total cost.
T = total cost
a = # of apples
p = # of pears
b = # of bread
c = cost of each item
When you plug in the individual cost of each item and how many of each item he bought, the equation should look like:
T = 2(3) + 4(3) + 1(6)
Then using these numbers, calculate the total cost:
T = $24
If I made a mistake or missed something, please let me know
Thank you for contributing to our discussion. Don't forget to check back for new answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Your questions deserve accurate answers. Thank you for visiting IDNLearn.com, and see you again for more solutions.