From health tips to tech hacks, find it all on IDNLearn.com. Discover prompt and accurate responses from our experts, ensuring you get the information you need quickly.
Sagot :
A company manufactures and sells a product for $113 per unit. the company's fixed costs are $61,760, and its variable costs are $83 per unit. the company's break-even point in units is 232629.
Variable costs are costs incurred when the number of goods or services produced by business changes. Variable cost is the sum of the marginal costs of all units produced. It can also be considered a normal expense. Fixed and variable costs form the two components of the total cost.
Variable costs are costs that change with changes in quantity. Examples of variable costs include raw materials, parts labor, production materials, handling charges, shipping charges, packaging materials, and credit card fees. In some fiscal documents, the variable cost of production is called the "cost of goods sold."
Learn more about variable costs here: https://brainly.com/question/8225307
#SPJ4

Your participation means a lot to us. Keep sharing information and solutions. This community grows thanks to the amazing contributions from members like you. Find reliable answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more trustworthy solutions.