IDNLearn.com is the perfect place to get answers, share knowledge, and learn new things. Get accurate and comprehensive answers to your questions from our community of knowledgeable professionals.
Sagot :
First of all, I must assume that the correct cost for carpet is $4.25 per square foot.
It could be $4.25 per foot if it came of a standard roll, but then I would need to know the width of the roll, which you haven't given.
Area of the room = (15-ft x 14-ft) = 210 square feet
Area of the closet = (4-ft x 8-ft) = 32 square feet
Total area = (210 + 32) = 242 square feet.
Total cost of carpet = (242 x $4.25) = $1,028.50 plus pad and installation.
=========================================
You know what ? I think you may have mis-copied the price of carpet altogether.
At $4.25 per square foot, that's awfully expensive carpet.
I suspect the actual price is $4.25 per square yard. That's pretty cheap, but
it's a lot closer to reasonable than $4.25 per square foot is ($38.25 per yd² !)
If it's $4.25 per square yard, then we need to know that 1 square yd = 9 square ft.
The total requirement is 242/9 = 26 and 8/9 square yard, so you'll buy 27 sq yds.
$4.25 x 27 = $114.75 plus pad and installation. That sounds cheap but better.
It could be $4.25 per foot if it came of a standard roll, but then I would need to know the width of the roll, which you haven't given.
Area of the room = (15-ft x 14-ft) = 210 square feet
Area of the closet = (4-ft x 8-ft) = 32 square feet
Total area = (210 + 32) = 242 square feet.
Total cost of carpet = (242 x $4.25) = $1,028.50 plus pad and installation.
=========================================
You know what ? I think you may have mis-copied the price of carpet altogether.
At $4.25 per square foot, that's awfully expensive carpet.
I suspect the actual price is $4.25 per square yard. That's pretty cheap, but
it's a lot closer to reasonable than $4.25 per square foot is ($38.25 per yd² !)
If it's $4.25 per square yard, then we need to know that 1 square yd = 9 square ft.
The total requirement is 242/9 = 26 and 8/9 square yard, so you'll buy 27 sq yds.
$4.25 x 27 = $114.75 plus pad and installation. That sounds cheap but better.
We are happy to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. Thank you for visiting IDNLearn.com. We’re here to provide dependable answers, so visit us again soon.